رفع مشکل جوش آوردن ماشین

جوش آوردن ماشین از جمله مشکلاتی است که شاید تا کنون با آن روبه رو شده باشید. جوش آوردن خودرو بسیار وحشتناک است چرا که خیلی از افراد این حس را پیدا می کنند که ماشین تا چند دقیقه دیگر آتش می گیرد و می ترکد و یک لحظه فرد نمی داند چه کاری بهتر است صورت گیرد تا ماشین و خود را از آسیب وحشتناک نجات دهد.

در صورتی که با جوش آوردن خودرو مواجه شدید باید یک سری اقدامات را انجام دهید و بعد از اطمینان از اینکه خودرو در جای مطمئنی قرار دارد، به سرعت موتور را خنک نمایید.

اگر دیدید که در زمان رانندگی از جلوی کاپوت شما بخار یا دود سفید بلند می شود شک نکنید که خودروی شما جوش آورده و رادیاتور ماشین دچار مشکل شده است و باید فورا در جهت رفع عیب رادیاتور برآیید.

رفع مشکل جوش آوردن ماشین
رفع مشکل جوش آوردن ماشین – امداد خودرو اصفهان

علت جوش آوردن ماشین

میزان و کیفیت آب در رادیاتور ماشین، امری تاثیر گذار در دمای ماشین است. در اینجا علت هایی که سبب جوش آوردن خودرو می شوند را به اختصار توضیح داده ایم.

مایع خنک کننده بی کیفیت در ماشین

آب رادیات از جمله اصلی ترین مواردی است که سبب جوش آمدن ماشین خواهد شد. مایعی که برای خنک کردن موتور استفاده می شود باید با کیفیت و بدون عیب و حجم این مایع نباید کم و زیاد باشد. در صورتی که مایع رادیات ماشین بی کیفیت است باید آن را حتما عوض نمایید و برای این کار باید کل آب رادیات را تخلیه نموده و مجدد رادیات را با مایع خنک کننده موتور با کیفیت، پرکنید.

نشتی رادیات ماشین

در صورتی که رادیات ماشین نشتی داشته باشد آب داخل رادیات کم می شود و این کم شدن سبب جوش آوردن ماشین خواهد شد. نشتی رادیات ماشین به دلیل فرسودگی اتصالات و لوله های رادیاتور صورت می گیرد.

گرفتگی مسیر آب در رادیاتور ماشین

گاهی وجود گرد و خاک در لوله هایی که مسیر حرکت آب در رادیاتور هستند مانع از عبور آب در رادیات ماشین خواهند شد که این توقف در سیستم خنک کننده موتور دمای خودرو را بالا برده و ناگهان ماشین جوش می آورد.

خرابی پمپ آب در ماشین

یکی از بخش های سیستم خنک کننده ماشین، پمپ آب است. پمپ آب وظیفه ی به گردش در آوردن آب رادیاتور را دارد که این به گردش در آوردن آب در رادیاتور سبب خنک شدن موتور ماشین می شود. هر گونه اختلال در عملکرد پمپ آب ماشین، سبب می شود تا آب در رادیاتور ماشین به جریان در نیاید و در نتیجه جوش آوردن ماشین را به دنبال داشته باشد.

پمپ آب با گذشت زمان نشتی می یابد و یا پروانه های آن خراب می شوند و یا گیر می کنند از این رو باید پمپ آب را در بازه زمانی مشخصی بررسی نمایید تا در صورت هر گونه مشکل، پمپ آب ماشین را تعویض نمایید.

فن رادیاتور ماشین

فن رادیاتور ماشین از جمله بخش های اساسی رادیاتور است که این فن، پره هایی بزرگ دارد که با چرخیدن خود آب داخل رادیاتور را خنک می کند. اگر فن رادیاتور بنا به هر دلیلی خراب شود آب رادیاتور ساکن می ماند و خنک نمی شود در نتیجه دمای آب ماشین و دمای خود ماشین بالا می رود و باعث جوش آوردن خودرو خواهد شد.

اگر فن رادیاتور روشن نشد باید حتما به تعمیرکار تخصصی ماشین مراجعه کنید چرا که پیدا کردن مشکل فن رادیاتور کار دشواری است و در اغلب موارد به دلیل سیم کشی و اتصالات برقی در فن رادیاتور می باشد.

خرابی در ترموستات ماشین

ترموستات ماشین وظیفه تنظیم دمای ماشین و میزان خنک کردن موتور ماشین را بر عهده دارد. ترموستات با اندازه گیری دمای موتور، تنظیمات خنک کردن موتور را انجام می دهد. اگر ترموستات ماشین خراب شود در این صورت تنظیمات در ماشین به هم می خورد و خنک شدن موتور ماشین به اندازه ی کافی انجام نمی شود و در نتیجه ماشین بسیار داغ خواهد شد و طبیعتا شاهد جوش آوردن خودرو خواهیم بود. ماشین هایی که ترموستات های قدیمی و معیوب دارند، سریع جوش می آورند.

خرابی در تسمه پروانه ماشین

تسمه پروانه در ماشین وظیفه ی چرخاندن پروانه را بر عهده دارد ممکن است دچار مشکل و خرابی شود که در پی خرابی تسمه پروانه ماشین زود جوش می آورد. تسمه پروانه نباید با روغن چرب شود و اگر پارگی پیدا کرد باید سریعا آن را تعویض نمایید. تسمه پروانه نباید شل و بیشتر از حد معمول سفت باشد چرا که هر گونه ایرادی در نصب آن سبب می شود که عملکرد درست تسمه تایم مختل گردد و در نتیجه ماشین جوش بیاورد.

در آخر باید بدانید که هر موردی که باعث گرم شدن بیش از حد موتور ماشین و جوش آوردن ماشین خواهد شد؛ مثلا رانندگی طولانی مدت در سربالایی، استفاده طولانی مدت از دنده های یک و دو، نامیزان بودن باد لاستیک های ماشین، خرابی در رادیاتور که محافظ است، تنظیم نبودن دلکو ماشین سبب گرم شدن بیش از حد موتور می شود.

اگر ماشین جوش آمد چه باید کنیم؟

 1. هنگام جوش آوردن ماشین اولین و راحت ترین کار این است کخ کولر ماشین را خاموش کنید تا فشار از روی موتور کم شود. در مواردی روشن بودن کولر ماشین سبب می شود تا فن ماشین به سرعت از کار بیفتد.
 2. شیشه های خودرو را پایین بکشید.
 3. در صورتی که در ترافیک هستید دنده را خلاص کند و کمی پدال گاز را فشار دهید تا سرعت پمپ آب و فن رادیاتور افزایش یابد.
 4. یکباره ترمز نگیرید و ماشین را متوقف نمایید. سرعت خود را ابتدا کم کرده و بعد ایست کنید.
 5. زیاد ترمز نگیرید چرا که همین ترمز گرفتن، دمای ماشین را بالاتر می برد.
 6. بعد از توقف، کاپوت ماشین را بالا بزنید.
 7. بخاری ماشین را بزنید تا گرمای موتور به داخل ماشین منتقل شود و اینگونه موتور خنک شود. روشن کردن بخاری خودرو سبب می شود تا گرمای موتور گرفته شود. ترموستاتی که در سر راه آب رادیاتور است بعد از رسیدن دمای آب به درجه مناسب، اجازه ورود آب به رادیاتور را می دهد. روشن کردن بخاری، بار اضافه روی موتور نیست چون گرمای تولید شده توسط پروانه ها به داخل کابین را انتقال می دهد.
 8. درب رادیاتور را به هیچ عنوان باز نکنید چرا که آب رادیاتور جوش است و با بازکردن در رادیاتور سریعا به بالا پرتاب می شود.
 9. هنگام جوش آوردن ماشین صبر کنید موتور خنک شود و سپس ماشین را روشن و در وضعیت خلاص قرار دهید و با دستمالی در رادیاتور را باز نموده و مقداری آب به رادیاتور ماشین اضافه نمایید. باید توجه داشته باشید که روی بدنه ی رادیاتور می توانید آب بریزید تا دما را بکاهید اما نباید روی بدنه ی موتور آب بریزید چرا که رسیدن آب به بدنه ی موتور داغ کرده، موجب ترک خوردن آن می شود.

توجه داشته باشید که اگر بخار مایع خنک کننده موتور از زیر کاپوت خارج نمی شود اصلا ماشین را خاموش نکنید چرا که خاموش کردن ماشین موجب از کار افتادن رادیاتور و پروانه می شود و فرآیند خنک شدن موتور ماشین انجام نمی گیرد.

در صورتی که از زیر کاپوت ماشین، مایع خنک کننده می ریزد یا به صورت بخار از زیر کاپوت خارج می گردد می توانید موتور را خاموش کنید اما باید حواستان باشد که سوئیچ را در حالت ON قرار دهید تا فن موتور خاموش نشود.

بعد از خنک شدن موتور ماشین، بهتر است که ماشین را در وضعیت مسیر مستقیم قرار دهید تا جریان هوا با رادیاتوری که روی آن آب ریخته اید و خیس است برخورد کند و اینگونه خنک شود.

وقتی ماشین جوش آورد چه کارهایی را نباید کنیم؟

باید بدانید که وقت جوش آوردن ماشین چه کارهایی را نباید انجام دهیم و انجام چه کارهایی خطرناک است.

رانندگی را متوقف نمایید

زمانی که خودرو جوش آمد ماشین را متوقف نمایید چرا که رانندگی و گاز دادن سبب تحرک پیستون در سیلندر می شود و در نتیجه دمای موتور افزایش می یابد.

ماشین را خاموش نکنید

رانندگان کم تجربه و نا آشنا با جوش آمدن ماشین، به محض جوش آمدن ماشین آن را خاموش می کنند که با این کار سبب آسیب دیدن موتور ماشین خواهند شد چرا که با خاموش شدن ماشین، حرکت آب در رادیاتور ماشین متوقف می شود و در نتیجه روند خنک شدن موتور ماشین به تاخیر می افتد. با خاموش شدن و توقف حرکت پیستون ها در هنگام جوش آوردن، چسبیدن رینگ به دیواره ی سیلندر و به اصطلاح جام کردن موتور را در پی دارد که خسارات مالی زیادی را برایتان به ارمغان می آورد.

درپوش رادیاتور را باز نکنید

زمان جوش آوردن ماشین به هیچ عنوان درپوش رادیاتور را باز نکنید چرا که دمای آب درون رادیاتور بسیار بالاست و با باز شدن در رادیاتور آب به شدت به بیرون پرتاب می شود. درب رادیاتور را بعد از کمی خنک شدن با دستمال باز کنید تا بخار آب متراکم در رادیاتور را آزاد نمایید.

در این زمان به دلیل بخار زیادی که در داخل رادیاتور است درب رادیاتور به راحتی باز نمی شود باید توجه داشته باشید که برای باز کردن در رادیاتور،درب را در جهت خلاف عقربه های ساعت بپیچانید. در این شرایط تنها فاصله ای میان درپوش و رادیاتور ایجاد می شود و کاملا درب از رادیاتور جدا نمی شود. پس صورت و دستتان را در زاویه ی مناسب قرار دهید تا بخار آب آن را نسوزاند.

روی موتور آب نریزید

آب ریختن روی موتور جوش آورده، خسارات جبران ناپذیری دارد. در ساخت پوسته ی ماشین، چدن استفاده شده است که بسیار حساس و شکننده می باشد. تغییر ناگهانی دما و انبساط و انقباض این پوسته ی چدنی سبب ترک خوردن چدن می شود.

جوش آوردن ماشین در هوای سرد

جوش آوردن ماشین در هوای سرد سبب می شود آمپر آب ماشین آسیب ببیند و این جوش آوردن به این معناست که سطح آب رادیاتور، کم بوده و فن خنک نمی کند. آب به شدت داغ شده و فورا جوش می آید. در روزهای سرد سال باید حتما چک کنید که فن خنک کننده موتور و پره های رادیات سالم باشند.

علت جوش آوردن ماشین در روزهای گرم

جوش آوردن ماشین در روزهای گرم به عوامل زیادی بستگی دارد:

 • کمبود سطح آب در رادیاتور ماشین
 • کمبود خنک کننده در ماشین
 • خرابی فن خنک کننده رادیاتور ماشین
 • خرابی واترپمپ و نگه داشتن آب و عدم انتقال
 • عدم هواگیری رادیاتور ماشین

جوش آمدن ماشین برای هرکسی ممکن است رخ دهد از این رو بهتر است حتما 4 لیتری آب در ماشین داشته باشید تا بتوانید در صورت لزوم استفاده نمایید.

عوارض جوش آمدن خودرو

زمانی که ماشین شما جوش می آید خسارات زیادی را به ماشین وارد می سازد از جمله:

 • سوختن واشر سرسیلندر و قاطی شدن آب و روغن خودرو
 • از بین رفتن واشرهای واترپمپ و نفوذ آب به خارج از پمپ
 • از بین رفتن قطعات پلاستیکی
 • چسبیدن پیستون به سیلندر موتور در حرارت بالا
 • حتما روغن موتور باید تعویض گردد
 • خراب شدن رادیات و تمامی واشر های داخل آن

اگر از متوجه دلیل جوش آوردن خودرو نشدید به هیچ عنوان ماشین را حرکت ندهید و با بکسل یا کمک گرفتن از یدک کش امداد خودرو اصفهان ماشین را به یک تعمیرگاه مجاز برسانید تا مشکل خودرو شما برطرف گردد . عدم توجه به این نکته ممکن است هزینه های چند ده میلیونی بابت تعمیرات به شما تحمیل کند.

Rate this post

8 دیدگاه دربارهٔ «رفع مشکل جوش آوردن ماشین»

 1. ماشین شاهینم وسط اتوبان یکباره شروع کرد جوش بیاره – رادیاتم آب داره مطمئنم مشکل از کجاست؟

 2. اون قدیما دلم به حال ماشین بیچارم می‌سوخت. تو تابستون کولر دست و پا میزد، اما ماشین جوش می‌آورد و حالا با خوندن مقاله‌تون، شدیم مثلاً هلاکو خانِ آبروی موتور! مشکل حل شد، خیلی ممنونما.

 3. هر جا می‌رفتم می‌گفتن عزیزم این جوش آوردن ماشینت طبیعیه! از وقتی دست به سیاه و سفید زدم با راهنمایی‌های مقاله‌تون، دیگه نه دود می‌زنه بیرون نه داغ می‌کنه، انگار تشنگیشو خوب کردم، دستتون درد نکنه.

 4. رفیق نصف راه بودم که موتور شورید و کله پا شد. بعد از اینکه مقاله‌تونو خوندم، دست به فنر شدم و رفتم واسه رادیات و شلنگ‌ها. حالا می‌تونم بگم ماشینمو از گرمازدگی نجات دادم، چی از این بهتر!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09139999228
پیمایش به بالا