علائم خرابی ecu

با گسترش تکنولوژی و اینکه خودرو های امروزی دارای سیستم برقی می باشند خودرو ها نیازمند واحد کنترل الکتریکی بوده که در اصل نقش یک کامپیوتر را در ماشین ایفا می کند که این کامپیوتر در خودرو، ecu نام دارد. ما در این مقاله قصد داریم شما را با علائم خرابی ecu آشنا کنیم پس با مجله آموزشی امداد خودرو اصفهان همراه باشید.

در اصل ecu خودرو، خرابی و اختلال را در قسمت های مختلف خودرو نشان می دهد. هرچه ماشین مدرن تر و پیشرفته تر باشد در این صورت ای سی یو خودرو هم پیشرفته تر خواهد بود. ecu خودرو در اصل، کامپیوتر خودرو است و در کل یعنی واحد کنترل الکترونیک خودرو و مخفف عبارت electronic control unit است. در ساخت ecu چیپ ها و ریز پردازنده های مختلفی به کار رفته است.

Ecu در خودرو کنترل میزان سوخت مصرفی یا کنترل دریچه هوا را بر عهده دارد. Ecu سنسور های مختلفی دارد و این سنسور ها وظیفه اطلاع دادن اختلال در عملکرد خودرو را دارند. از جمله سنسور های ecu سنسور دریچه گاز، سنسور دور موتور، سنسور اکسیژن، سنسور دمای آب، سنسور ضربه و … می باشند. سنسور های ecu در سراسر خودرو هستند و اختلال در هر قسمت از خودرو را به ecu منتقل می کنند.

میتوان گفت در صورت خرابی ecu عملا خودرو قابل استفاده نخواهد بود و بهتر است با استفاده از یدک کش های امداد خودرو را به نزدیگترین تعمیرگاه حمل شده تا خودرو به صورت تخصصی تعمیر گردد.

خرابی شدن ecu خودرو

Ecu وظیفه گزارش خرابی خودرو را به راننده دارد و ممکن است بنا به هر دلیلی ecu خود خراب شود و عملکرد صحیح خود را از دست بدهد. خراب شدن ecu  خودرو مشکلات فراوانی را در خودرو به وجود می آورد و حتی ممکن است ماشین حرکت نکند.

Ecu خودرو دو نوع حافظه موقت و دائم دارد. کلیه ی اطلاعات مربوط به مشکلات ایجاد شده بر روی حافظه موقت خودرو ذخیره می شود و تا زمانی که ecu خودرو به برق متصل باشد این اطلاعات بر روی حافظه ی موقت ecu است و زمانی که ecu به برق متصل نباشد در کمتر از ۲۰ دقیقه این اطلاعات پاک می شود.

بدانید که زمانی که چراغ چک خودرو روشن شد باتری و سر باتری را جابجا نکنید تا این اطلاعات از روی Ecu پاک نشوند. زمانی که حافظه دائم ecu آسیب ببیند اطلاعات مربوط به این قسمت پاک می شوند. با اتصال دستگاه عیب یاب خودرو یا دیاگ به ecu خودرو می توانید مشکلات به وجود آمده در خودرو را به راحتی شناسایی کنید.

علائم خرابی ecu
رفع خرابی ecu با امداد خودرو اصفهان

علائم خرابی ecu خودرو

علائم خرابی ecu خودرو مختلف می باشد. ما در این قسمت شما را با این علائم خرابی ecu خودرو آشنا می کنیم.

روشن شدن چراغ چک موتور

زمانی که سنسور های مختلف در خودرو کار نکنند، در این صورت خودرو دچار مشکل می شود و چراغ موتور خودرو روشن می شود و این روشن شدن چراغ چک از علائم خرابی ecu می باشد. در این زمان باید به مکانیک و تعمیرکار متخصص وحرفه ای در این زمینه مراجعه نمود و با استفاده از دیاگ گذاشتن مشکل ایجاد شده را شناسایی نمود.

روشن نشدن موتور

زمانی هست که ماشین استارت می خورد ولی موتور یا پیشرانه روشن نمی گردد. اختلال در عملکرد ecu می تواند یکی از دلایل و علائم خرابی ecu باشد. زمانی که ecu خودرو درست کار نکند در این صورت دستور لازم برای جرقه زدن شمع صادر نمی گردد و در نتیجه پیشرانه روشن نمی شود. برای اطلاع از اختلال در عملکرد ecu کافی است از دیاگ استفاده کنیم.

لرزش موتور خودرو

از علائم خرابی ecu می توان به لرزش موتور خودرو اشاره داشت. زمانی که ecu خراب شود در چند سیلندر جرقه زنی رخ نمی دهد و پیشرانه شروع به لرزیدن می کند. با دیاگ گذاشتن می توانید منشا این لرزش را کشف کرده و برای رفع این مشکل اقدام بفرمایید.

کم شدن قدرت موتور

در صورتی که ecu دچار اختلال در عملکرد باشد در این صورت محاسبه دقیقی برای زمان پاشش سوخت وجود ندارد و در نتیجه قدرت پیشرانه و یا موتور بسیار کم می شود و خودرو سوخت بالاتری را مصرف می کند. در صورتی که با این علائم خرابی ecu مواجه شدید حتما دیاگ بگذارید و مشکل را شناسایی نمایید.

مصرف زیاد سوخت

برای اینکه یک خودرو عملکرد صحیحی داشته باشد به نسبت مناسبی از سوخت و هوا نیاز است که اگر ecu خودرو معیوب باشد در این صورت ecu نمی داند که چه نسبتی از سوخت را باید به محفظه احتراق ارسال نماید. در این صورت خودرو بیش از حد سوخت مصرف می کند. افزایش مصرف سوخت در خودرو سبب بالارفتن هزینه های فرد رفته و جدای از این سبب آلودگی هوا خواهد شد. در صورت بروز و مواجهه با این علائم خرابی ecu باید حتما در جهت رفع این اختلال اقدام بفرمایید.

توقف ناگهانی خودرو

یکی از علائم خرابی ecu می تواند توقف ناگهانی خودرو باشد که زمانی که ecu دچار اختلال می شود در این صورت دور موتور آرام شده و زمانی که پشت چراغ قرمز هستید موتور خودرو به صورت ناگهانی متوقف می شود. توقف ناگهانی خودرو به دلیل خرابی ای سی یو می باشد که اطلاعات نادرست را به موتور ارسال کرده و اینگونه سوخت یا هوا بیش از حد به موتور خودرو می رسد.

کاهش عملکرد موتور خودرو

زمانی که ecu خراب باشد در این صورت سوخت کافی وارد محفظه ی احتراق نمی شود  و در نتیجه موتور خودرو دچار اختلال در عملکرد خواهد شد و در هنگام بالا رفتن از سربالایی ها متوجه لرزش در خودرو شوید.

مشکلات ecu  خودرو

Ecu یا همان واحد کنترل الکترونیک خودرو می تواند از دو نظر مشکل پیدا کند:

مشکلات نرم افزاری ecu خودرو

بالای ۹۰ در صد از مشکلات ecu خودرو نرم افزاری هستند که با پروگرام ecu مشکل نرم افزاری ecu رفع می شود.

مشکلات سخت افزاری ecu خودرو

واحد کنترل الکترونیک خودرو به ندرت رخ می دهد. زمانی که یکی از درایور های حسگرها یا عملگر ها بسوزد در این صورت شکل ظاهری آن مشخص می شود و یا اگر ارتباطی قطع گردیده باشد با اهم متر می توان آن را مشخص نمود. قابل تعمیر نیست و در صورت سوختن درایور ها می توان آن را تعویض نمود.

علائم خرابی ecu
علائم خرابی ecu – امداد خودرو

عوامل خرابی  ecuخودرو

از مهم ترین های عوامل خرابی ecu خودرو می توان به موارد زیر اشاره داشت.

اتصالات کوتاه در سیم کشی خودرو

وجود اتصالات کوتاه در سیستم سیم کشی یا قطعات خودرو سبب می شود تاecu  بسوزد. در اغلب موارد اتصال کوتاه در اثر تاثیرات خارجی مثل استارت زدن اشتباه خودرو رخ می دهد.

فشار ارتعاشات زیاد

قطعات الکترونیکی نصب شده بر روی برد ecu در یک محفظه جامد برای محافظت از قطعه نصب می شوند. ارتعاشاتی که در طول سال ها، قطعه مجبور به تحمل آن شده است می تواند سبب از کار افتادن آن شود و اینگونه خرابی سیم های اتصال در واحد کنترل را به دنبال دارد.

انجام هر کار غیر اصولی سبب وارد شدن شوک الکتریکی و بروز اختلال در ecu خودرو می شود که از جمله این کارها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • دستکاری و جداکردن کابل باتری در زمان روشن بودن خودرو
  • خیس شدن ecu
    اطمینان از وجود برق در سرباتری به روش غیر اصولی
  • باتری به باتری کردن خودرو
  • دستکاری بدنه و پین های ecu

دمای بالا

از دیگر عوامل خرابی ecu  می توان به دما اشاره داشت. تابستان دمای هوا بسیار بالاست و این دما در زیر کاپوت خودرو به اوج خود می رسد و این امر می تواند سبب خرابی و اختلال در ecu  شود.

۴.۵/۵ - (۴ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
09139999228
پیمایش به بالا