راهکارهای کاهش مصرف سوخت ماشین

رانندگی کم مصرف می تواند سالانه به میزان زیادی در سوخت شما صرفه جویی کند، ایمنی جاده را بهبود بخشد و از فرسودگی وسیله نقلیه شما جلوگیری کند. در این مقاله از امداد خودرو اصفهان شما را با راهکارهای کاهش مصرف سوخت و تکنیک های رانندگی کم مصرف برای کاهش مصرف سوخت خودرو و کاهش انتشار دی اکسید کربن تا ۲۵ درصد آشنا خواهیم کرد.

راهکارهای کاهش مصرف سوخت ماشین
راهکارهای کاهش مصرف سوخت ماشین

راه های کاهش مصرف سوخت

کاهش مصرف سوخت یکی از مسائل مهم است که برای آن یک سری راهکارهای مهم نیاز است که اگر این راهکارها اجرایی شوند می توانید کاهش مصرف سوخت خودرو رقم بزنید و اینگونه پول خوبی ذخیره می کنید. رانندگی کم مصرف می تواند سالانه به میزان زیادی در سوخت خودروی شما صرفه جویی کند. در این مقاله شما را با راهکار های مناسب برای کاهش مصرف سوخت خودرو آشنا می کنیم:

به آرامی شتاب بگیرید

یکی از راه های کاهش مصرف سوخت آن است که به آرامی شتاب بگیرید. خودرو هر چه بیشتر شتاب بگیرید، سوخت بیشتری مصرف می کند. در شهر، می توانید با قرار دادن آرام روی پدال گاز، سوخت کمتری مصرف کنید.

برای اینکه تا حد ممکن مصرف سوخت کمتری داشته باشید، ۵ ثانیه زمان بگذارید تا وسیله نقلیه خود را از توقف تا ۲۰ کیلومتر در ساعت شتاب دهید. یک فنجان قهوه باز را روی داشبورد تصور کنید. آن را نریزید!

از چرخاندن دور شتاب دهنده به دور بالا در دقیقه (RPM) خودداری کنید. این برای صرفه جویی در مصرف سوخت بهتر است، زیرا موتور شما وقتی کندتر می چرخد، با دور کمتر در دقیقه سوخت کمتری مصرف می کند.

حفظ سرعت ثابت خودرو

برای کاهش مصرف سوخت توجه داشته باشید حفظ سرعت ثابت خودرو می تواند موثر عمل کند. وقتی سرعت شما پایین می‌آید، خودرو سوخت بیشتری مصرف می‌کنید. آزمایش‌ها نشان داده‌اند که افزایش و کاهش سرعت بین ۷۵ تا ۸۵ کیلومتر در ساعت، هر ۱۸ ثانیه می‌تواند مصرف سوخت شما را ۲۰ درصد افزایش دهد.

استفاده از کروز کنترل را برای رانندگی در بزرگراه، در جایی که شرایط اجازه می دهد، در نظر بگیرید. با این حال، توجه داشته باشید که تغییرات اندک در سرعت در واقع زمانی که گرانش کار را انجام می دهد، می تواند خوب باشد. در جایی که الگوهای ترافیک اجازه می دهد، اجازه دهید هنگام حرکت در سربالایی، سرعتتان کاهش یابد، سپس با حرکت در سراشیبی، شتاب خود را دوباره به دست آورید.

خودداری از ترمز ناگهانی

ترمز ناگهانی یا زدن بر سر ترمز باعث افزایش مصرف سوخت می شود زیرا باید بعداً دوباره شتاب بگیرید. این امر به ویژه در صورتی صادق است که شما با دقت پشت خودروی جلویی خود را دنبال کنید.

رانندگی نکردن در ساعات ترافیکی

هنگام رانندگی به جلو نگاه کنید تا ببینید چه چیزی در راه است. و فاصله مناسبی را بین وسیله نقلیه خود و خودروی جلویی خود حفظ کنید. با نگاه دقیق به آنچه عابران پیاده و سایر خودروها انجام می دهند، و تصور اینکه آنها در مرحله بعدی چه کاری انجام خواهند داد، می توانید سرعت خود را تا حد ممکن ثابت نگه دارید و سوخت کمتری مصرف کنید.

رانندگی در ترافیک به معنای حرکت با دنده پایین است و این مورد برابری می کند با افزایش مصرف سوخت خودرو. پس رانندگی نکردن در ساعات ترافیکی می تواند یکی از راه های کاهش مصرف سوخت باشد و به شما برای کاهش مصرف سوخت خودرو کمک کند.

ترافیک Stop-Start فشار زیادی به موتور شما وارد می کند و در نتیجه سوخت بیشتری می سوزاند. در صورت امکان، رفت و آمد خود را به محل کار و بازگشت به آن به دقت برنامه ریزی کنید تا به شما کمک کند از بدترین ترافیک اوج جلوگیری کنید.

حرکت با سرعت استاندارد

به سرعت مجاز ادامه دهید و در مصرف سوخت صرفه جویی کنید! اکثر خودروها، وانت ها، وانت و شاسی بلندها زمانی که بین ۵۰ تا ۸۰ کیلومتر در ساعت حرکت می کنند، مصرف سوخت بیشتری دارند. بالاتر از این محدوده سرعت، وسایل نقلیه هر چه سریعتر حرکت کنند، سوخت بیشتری مصرف می کنند. پس حرکت با سرعت استاندارد، می تواند نقش مهمی در کاهش مصرف سوخت داشته باشد.

قرار ندادن پا بر روی ترمز خودرو در زمان توقف

هر بار که از ترمز خود استفاده می کنید، حرکت رو به جلو خود را هدر می دهید. با نگاه کردن به نحوه رفتار ترافیک، اغلب می توانید از قبل زمان کاهش سرعت را ببینید. با برداشتن پای خود از روی پدال گاز و کاهش سرعت به جای استفاده از ترمز، در مصرف سوخت صرفه جویی کرده و در هزینه صرفه جویی خواهید کرد.

قرار ندادن پا روی پدال ترمز بسیار می تواند در کاهش مصرف سوخت اثر گذاری داشته باشد. با گذاشتن پا بر روی پدال ترمز، میزان مصرف بنزین تا ۳۵ درصد افزایش می یابد و همچنین لنت ترمز هم سریعا فرسایش پیدا خواهد کرد.

کاهش وزن خودرو

هرچه وزن خودرو بیشتر باشد مصرف سوخت خودرو هم بالاتر می رود. پس وسایل اضافه و غیر ضروری داخل ماشین نگذارید و صندق خودرو را بیش از حد سنگین ننمایید چرا که مصرف سوخت خودرو بالا خواهد رفت. پس با کاهش وزن خودرو، مصرف سوخت خودرو را کاهش دهید.

تنظیم فشار باد لاستیک

تنظیم فشار باد لاستیک تاثیر بسیاری بر روی کاهش مصرف سوخت خودرو دارد. اگر فشار باد لاستیک ها تنظیم باشد و در حالت استاندارد خود قرار گیرد مصرف سوخت در خودرو کاهش می یابد. رانندگی با لاستیک‌هایی که ۵۶ کیلو پاسکال (۸ پوند بر اینچ مربع) کمتر باد شده اند، می‌تواند مصرف سوخت را تا ۴ درصد افزایش دهد.

همچنین می تواند عمر لاستیک های شما را بیش از ۱۰۰۰۰ کیلومتر کاهش دهد. فشار باد لاستیک مناسب برای وسیله نقلیه خود را در پلاکارد اطلاعات تایر پیدا کنید.

لاستیک هایی که کم باد می شوند مقاومت غلتشی بیشتری در جاده دارند. این بدان معناست که با هر کیلومتر پیموده شده، لاستیک های شما اصطکاک و مقاومت غلتشی بیشتری ایجاد می کنند و از این رو مصرف سوخت را افزایش می دهند. اگر تمام لاستیک های شما ۱۰ psi کم باد شده باشند، این می تواند بازده سوخت را تا ۱۰ درصد کاهش دهد.

استفاده از گیربکس دستی

استفاده از گیربکس دستی می تواند به کاهش مصرف سوخت کمک کند. همواره به سرعت سنج که دور موتور را نشان می دهد دقت کنید. از آن برای اطلاع از زمان تعویض دنده دستی برای بهترین بازده سوخت استفاده کنید.

هر چه دور در دقیقه بیشتر باشد، موتور سوخت بیشتری می سوزاند. بنابراین دنده های پایین را به آرامی و سریع تعویض کنید و در دنده های بالاتر سرعت را افزایش دهید.

حذف باربند یا قفسه های دوچرخه

وقتی از قفسه ها و باربند خودرو استفاده نمی کنید، وسیله نقلیه خود را ساده کنید. کشش آیرودینامیکی می تواند مصرف سوخت را تا ۲۰ درصد در بزرگراه افزایش دهد.

استفاده به موقع از تهویه مطبوع

تهویه مطبوع می تواند مصرف سوخت خودرو را تا ۲۰ درصد افزایش دهد. هنگام رانندگی در شهر، پنجره ها را باز کنید و از سیستم تهویه جریانی با پنجره ها در بزرگراه استفاده کنید. اگر از تهویه مطبوع استفاده می کنید، از گزینه چرخش مجدد استفاده کنید تا افزایش مصرف سوخت را به حداقل برساند.

سرویس دوره ای خودرو

سرویس دوره ای خودرو به حفظ بهره وری سوخت موتور شما کمک می کند. قطعات موتور به صورت پشت سر هم کار می کنند. در صورت نگهداری نادرست، لجن و خوردگی بین قطعات ایجاد می شود و کار روان برای موتور دشوار می شود. به همین دلیل است که روغن موتور مهم می باشد. یک روغن موتور با کارایی بالا می تواند به کاهش اصطکاک در موتور، مبارزه با لجن و بهبود مصرف سوخت کمک کند.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
09139999228
پیمایش به بالا