گاز دادن قبل از خاموش کردن ماشین

عادت گاز دادن قبل از خاموش کردن ماشین در رانندگان قدیمی و مسن دیده می شود که ماشین های کاربراتوری داشتند. این رانندگان عادت به گاز دادن قبل از خاموش کردن ماشین دارند تا ماشین بهتر روشن شود. گاز دادن قبل از خاموش کردن ماشین، در ماشین های انژکتوری جز ضرر برای خودرو چیز دیگری ندارد. گاز دادن قبل از خاموش کردن ماشین سبب می شود تا مقداری سوخت مشتعل نشده، در سیلندر ها و انژکتور باقی بماند و با گذشت زمان خوردگی و خرابی سوزن های انژکتور خودرو را به دنبال دارد از این رو کارکرد موتور خودرو دچار مشکل خواهد شد.

گاز دادن قبل از خاموش کردن ماشین
گاز دادن قبل از خاموش کردن ماشین – امداد خودرو اصفهان

عادت گاز دادن قبل از خاموش کردن ماشین، در ماشین های کاربراتوری برای این بود که روشن شدن مجدد ماشین به راحتی اتفاق بیفتد ولی در ماشین های انژکتوری، گاز دادن قبل از خاموش کردن ماشین سبب می شود، زمانی که سوئیچ را می بندیم مقداری بنزین سوخته نشده باقی بماند و این سبب خرابی سوزن انژکتور شده و اینگونه خودرو در هنگام استارت زدن به درستی کار نمی کند. این رانندگان بر حسب عادت قدیم خود برای ماشین های کاربراتوری، این عادت غلط را برای ماشین های انژکتوری هم به کار می برند از این رو سبب خرابی و آسیب به خودرو می شوند.

گاز دادن قبل از خاموش کردن ماشین، سبب می شود تا دور موتور قبل از خاموش شدن ماشین بالا برود و اینگونه با خاموش کردن ماشین احتراق ناقص سوخت رخ دهد و گازهای حاصل از این احتراق ناقص سوخت، از منیفولد به سیلندر برگردد. چون دمای موتور در این هنگام بالا است، گازهای حاصل از احتراق ناقص سوخت، به سطح پیستون، سیلندر و سوپاپ ها نفوذ می کند و اینگونه در سطح سیلندر، سوپاپ ها و پیستون ها خراش میکروسکوپی به وجود می آید. از این رو ساختار این قطعات در برابر ارتعاشات حاصل از موتور، ضعیف شده و مقاومتی ندارند. نفوذ گازهای حاصل از احتراق ناقص، به سوپاپ های بیشتر است چرا که دمای سوپاپ ها بالاتر خواهد بود، از این رو سبب خوردگی بیشتر سوپاپ ها می شود.

زمانی که موتور خودرو خاموش است امکان نفوذ گازهای حاصل از احتراق ناقص سوخت به داخل سوپاپ ها و پیستون ها بیشتر است چرا که در حالت عادی و عملکرد عادی موتور، اغتشاشات حاصل از ضربان های موتور جلوی نفوذ این گاز ها را می گیرد و مانعی برای نفوذ این گاز ها خواهد شد.

پس گاز دادن قبل از خاموش کردن ماشین انژکتوری، نه تنها کاری بی فایده است بلکه کاری مضر بوده که سبب ایجاد مشکل و خسارت در ماشین انژکتوری خواهد شد.

اگر به هر دلیل خودرو شما آسیب دید یا حین حرکت متوقف شد میتوانید روی خدمات امداد خودرو حساب کنید.

Rate this post
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
09139999228
پیمایش به بالا